Stará postel pomalu dosloužila a v noci strašně vrže. Rozhodnete se, po poradě s manželkou samozřejmě, že si koupíte novou. Takovou, co vám vydrží až do smrti. Poptáte se u známých a všichni radí: „Postel? Tak to jedině z masivu…“
Masiv má spoustu výhod: je to poctivé dřevo, které něco vydrží. Proti dřevotřísce určitě: jistě víte, jak je jednoduché z dřevotřísky vyrvat vrut, co drží dvířka od skříně. To u kvalitního masivu musíte vyvinout větší sílu, aby se vám to podařilo. Takže hledáte postele z masivu.
Masivní nábytek – ale který?
Prodejců je mnoho, tak kterou postel vybrat? Zvlášť, když vám hlavu pletou další výrazy: průběžný buk, jádrový buk, cink, cinkované dřevo. Co to tedy je. Pokud jste někdy alespoň trochu zavadili o dřevo jako o materiál, tak víte, že dřevo je sice krásné na omak, voní, má nádhernou strukturu, ale jsou s ním problémy. Jako přírodní materiál dřevo „pracuje“. Je nestabilní, má tendenci vysychat a kroutit se. Nebo naopak ve vlhčím prostředí nabírat svůj původní objem. Což je v případě nábytku jaksi na nic…
Cinkovaný buk
A zkuste si představit, jak je těžké a drahé řezat dlouhé a široké desky, ze kterých by se skládaly masivní postele nebo čela skříní. Částečným řešením jsou dlouhé lamely, které nejsou délkově nastavované (jsou průběžné). Bukové masivní postele z podobných lamel jsou tedy označované jako „průběžný buk“. Musíme říct, že i průběžné lamely nejsou 100% stabilní.
Cinkované dřevo je, když…
Proto se lamely zkracují a skládají se na sebe pomocí zámku podobně jako parkety: to je právě jádrový buk nebo cinkované dřevo (cinkovaný buk). Jádrový buk je z méně kvalitního materiálu. Ten má viditelně méně kvalitní povrch a také barevně je nestejnorodý. A co je to cinkované dřevo? Cinkovaný buk je naopak z kvalitního výběrového materiálu: má atraktivní vzhled, nijak se už tvarově nemění.
Jádrový buk
Cinkovaný buk spojuje to lepší z buku průběžného nebo jádrového. Pokud kupujete nábytek z masivu a je u něj poznámka cink, cinkované dřevo, bude pro vás správná volba.