Plochá noha je brána jako bolest prodavaček. Nebo kadeřnic. Tak trochu nespravedlivě. Protože i ostatní profese, při kterých se člověk něco nastojí (nachodí) budou mít podobný počet postižených „pacientů“.
Bolavá záda (nohy, klouby… doplňte si podle libosti) jsou prostě svi*ě a určitě víte, že mnohahodinové stání nad výkresy nebo u dílenského stolu dají zabrat kdejakému fachmanovi nebo kutilovi. Málo se ví, že za spoustu zdravotních problémů spojených se zaměstnáním, u kterého se stojí, mohou ploché nohy. Plochá noha (tedy zborcená podélná nebo příčná klenba) způsobí bolesti od oblasti nártu klidně až po krk a hlavu. Věřte nebo ne.
Zdravotní obuv prokazatelně pomáhá
Problém a příčinu známe, co s tím? V našem případě zmíníme správnou obuv. Pokud se delší dobu pohybujete po tvrdém terénu (betonová podlaha v dílně apod.), měli byste zvolit adekvátní obuv. Adekvátní obuv = zdravotní obuv. Zdravotní boty, co budou při stání i chůzi správně nohu tvarovat a pomáhat klenbě, aby se správně… klenula :). Určitě jste si všimli, že zejména kolegyně / kolegové v kancelářích nosí takové zvláštní papuče a pantofle. To je ona – zdravotní obuv. Zvláštní papuče, ale prokazatelně pomáhají.
Zdravotní obuv nebude vždy ta vhodná pracovní
Malá poznámka na závěr: je spousta pracovišť, kde bezpečnostní normy a certifikáty neumožňují nosit jinou obuv než pracovní (s plnou špičkou, vyztuženou špičkou, pevnou patou apod.). Vybraná zdravotní obuv, zejména ta pro gastronomii, má protiskluzovou podrážku. A bota, co neuklouzne na oleji z fritézy, neuklouzne ani na mazivu z kompresoru.
Tak jako tak, kde to bezpečnost vyžaduje (manipulujete se stroji, co řezají, sekají nebo vrtají, přenášíte těžké předměty), volte k tomu adekvátní boty: plné, s pevnou špicí, zafixovanou patou a podrážkou, na které neuklouznete.
Pracovní boty musejí něco vydržet