Nejdřív stručně, co jsou to svářecí elektrody a elektrody vůbec: elektroda je vodič, který je v kontaktu s nekovovou částí nějakého elektrického obvodu, třeba prostorem naplněným plynem.
Svařovací elektrody pak používáme při obloukovém sváření – svařování elektrickým obloukem. Elektroda vypadá jako drát nebo tenká tyčinka. Obalovaná (obalená) se skládá z jádra a z obalu, elektrody pro svařování metodou TIG/WIG jsou buď z čistého wolframu nebo pak obsahují příměsi (tzv. legury). Kterými začít? Těmi nejběžnějšími.
Obalované rutilové elektrody (označení R): pro mnohé amatérské svářeče asi nejběžnější. Ideální na sváření tenkých plechů a pro krátké sváry. Dobře se zapaluje elektrický oblouk a strusku po skončení sváření odstraníte snadno.
Obalované bazické elektrody (označení B): tzv. bazilky jsou dobré na velmi namáhané spoje (třeba u kotlů). Jejich používání v běžných podmínkách znesnadňuje jejich náchylnost k navlhování (pak je třeba je sušit).
Netavící se wolframové elektrody: ty použijete na svařování v ochranné atmosféře inertního plynu. Tato metoda (tzv. TIG nebo WIG) vyžaduje zručného svářeče. Jak už víte, elektrody obsahují buď čistý wolfram nebo wolfram + různé příměsi – legury.
- Čisty wolfram – zelená (WP): na slitiny hliníku.
- Cerové elektrody – šedá (WC 20): nejoblíbenější pro ocel, měď, slitiny hliníku.
- Lanthanové elektrody – černá, zlatá a modrá (WL 10, WL 15 a WL 20): podobně univerzální pro téměř všechna použití
- Legury thoria – žlutá, červená, fialová, oranžová (WT 10, WT 20, WT 30 a WT 40): dříve standardně používané elektrody, od kterých se ale dnes už spíše ustupuje.
- Zirkonové elektrody – bílá (WZ 18): slouží jako alternativa k čistému wolframu.
→ svářecí elektrody | e-shop